Spotkanie Dziekanów

Data dodania
Kategorie

Dnia 6 września 2023 roku na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej miało miejsce spotkanie Dziekanów i Prodziekanów wydziałów kształcących w dyscyplinie technologia żywności i żywienia. Tematem przewodnim tego wydarzenia była jakość kształcenia, co stanowi kluczowy czynnik w rozwoju przyszłych specjalistów dla szeroko rozumianej branży spożywczej. 

Image

Spotkanie rozpoczęło się od wystąpienia Pani Dziekan dr hab. inż. Anny Diowksz profesora uczelni, która przedstawiła strukturę Uczelni i Wydziału, dyscypliny i nurty badawcze oraz kierunki kształcenia na Wydziale BiNoŻ.  Stanowiło ono punkt wyjścia do wymiany doświadczeń, pomysłów oraz najlepszych praktyk związanych z kształceniem. W dyskusji podkreślano rolę innowacji i dostosowywania programów nauczania do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynku pracy.

Prodziekan ds. kształcenia Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności, dr hab. inż. Edyta Kordialik-Bogacka profesor uczelni oraz Prodziekan ds. studenckich dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka, podzieliły się cennymi doświadczeniami związanymi z wprowadzeniem w Politechnice Łódzkiej nowej formy weryfikacji osiągania kierunkowych efektów uczenia się, w postaci egzaminów kompetencyjnych. Ta innowacyjna metoda, oparta na analizie przypadku (case study), wraz z późniejszą obroną pracy dyplomowej, zastąpiły tradycyjne egzaminy dyplomowe. Nowa formuła, wzbogacona o elementy praktyczne i analizę rzeczywistych przypadków, ma na celu lepszą weryfikację stopnia przygotowania absolwentów do wyzwań, jakie czekają ich na rynku pracy. Dzięki temu studenci są też bardziej zmotywowani do systematycznej nauki w trakcie studiów i gruntownych powtórek na zakończenie cyklu kształcenia.

Podczas spotkania dyskutowano jak wielkim nakładem pracy ze strony kadry akademickiej jest przygotowanie takich egzaminów, począwszy od merytorycznego przygotowania tematów, które będą sprawdzać zagregowane efekty uczenia się, poprzez dokumentację egzaminów, na kwestiach organizacyjnych kończąc. Wszyscy zgodzili się jednak, że egzaminy kompetencyjne są świetnym narzędziem, dzięki którym absolwenci mogą być pewni, że mają solidne podstawy i są doskonale przygotowani do wyzwań zawodowych. 

Dzięki wymianie doświadczeń Dziekanów i Prodziekanów z uczelni uczestniczących w spotkaniu, forum to niewątpliwie dostarczyło inspirujących spostrzeżeń oraz wzbogaciło dyskusję na temat jakości kształcenia w dyscyplinie technologia żywności i żywienia.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Strona dziala - zabbix